Osmanlı Sultan Tavuğu Fiyatları 2023, Bakımı ve Özellikleri

Sıradaki içerik:

Osmanlı Sultan Tavuğu Fiyatları 2023, Bakımı ve Özellikleri

e
sv

Bir Anne Kedi Yavrusunu Neden İstemez?

610 okunma — 26 Aralık 2023 21:21
Anne Kedi Yavrusunu Neden İstemez

Anne kediler yavrularına karşı en iyi kedi bakımı veren hayvan türlerinden biridir. Ancak zaman zaman bazı anne kediler yavrularına karşı acımasız diyebileceğimiz şekilde şiddet uygulayabiliyor ve bakım vermeyi reddedebiliyor. Bu nedenle de özellikle kedi bakımı konusunda tecrübesiz kişiler anne kedi yavrusunu neden istemez şeklinde sorular yöneltebiliyor. Peki bunun arkasında hangi sebep yatıyor hiç düşündünüz mü? Bugünkü blog yazımızda sizlere anne kedilerin yavru kedileri istememesindeki en önemli sebepleri inceleyeceğiz.

Anne Kedi Yavrusunu Neden İstemez?

Anne kediler doğumdan itibaren tıpkı belgesellerde izlediğimiz vahşi kediler gibi yavrularına karşı büyük bir hassasiyet gösterirler ve doğumun ilk anından itibaren çevresinde gördüğü yavruya bakım vermeye başlar.

Yavru kedileri ilk saatten itibaren anne sütü ile beslemeye başlayan dişi kediler bir süre boyunca bakıma bu şekilde devam eder. Yavru kedi bakımı sonrasında avlanma eğitimi de verildikten sonra anne kedi yavrusunu terk eder. Ama bu durum bazı kedilerde çok farklı bir senaryo ile erkenden sona erebiliyor.

Bazı anne kediler fiziksel, fizyolojik ve çevresel etkiler nedeniyle ya da tamamen doğuştan gelen faktörler sebebiyle kendine ait olan yavrulardan erkenden kurtulmak isteyebiliyor. Bu noktada anne kedinin yavrusunu bir köşede bırakarak kendi yaşamına dönmesi ile ya da yavruyu öldürerek, şiddet uygulayarak ya da beslemeyerek de terk edebiliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bu duruma neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Anne adaylarının tecrübesiz olmasından tutun da insanların yeni doğan yavrulara temas etmesine kadar birçok faktör annenin yavrularını terk etmesine ve onları istememesine neden olabiliyor. Gelin birlikte anne kedi yavrusunu neden istemez inceleyelim.

Tecrübeli Anne Kedi Yavrusunu Neden İstemez

Tecrübeli Anne Kedi Yavrusunu Neden İstemez

Lohusa kedi psikolojisi

Tıpkı insanlarda olduğu gibi anne kediler de doğumdan sonraki belirli bir süre boyunca lohusalık dönemi yaşarlar. Kedilerde süt üretiminin başladığı bu dönemde bazı hormonal nedenler ile anne kedi hamilelik psikolojisini atlatamaz. İşte bu durum annenin yavruları benimsememesine ve bu sebeple de “genellikle aynı gün” yavru kediyi terk etmesine neden olur.

İnsanların anne kediye ve yavrulara müdahalesi

Anne adaylarının en çok hassas olduğu durumlardan biri de insanların yavru kedilere dokunmasıdır. İster bir sokak kedisi olsun isterse de Maine Coon gibi tamamen uysal evcil kediler olsun… Bütün kedilerde bu durum geçerlidir.

Eğer bir insan yavruyla temas ederse kediye koku geçişi olabilir. Anne kedi yavrusunu kokladığında eski kokuyu alamazsa bu yavrunun kendi kedisi olmadığını anlayabilir ve onu terk edebilir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre anne kedilerin yavrularını istememesinin en önemli sebebi  budur.

İçgüdü

Hayvanlar doğumdan itibaren tamamen içgüdüleri ile hareket ederler. Mesela tavuk bakımı verdiyseniz belki de bilirsiniz, civcivlerin tavuktan çıktığı anda dışarıdan bir civciv koyarsanız tavuklar bunu kabullenir. Kedilerde de durum aynı bu şekilde. İçgüdüleri ile hareket ederek yavrularına bakım verir. Eğer içgüdüleri farklı şekilde seyrederse anne kedi yavru kediyi istemeyebilir.

Çok sayıda yavru doğumu

Aslında bu durum tamamen içgüdü ile ilgili. Anne kedi bir batında çok fazla doğum yaptığında yine içgüdüsel olarak bu yavruların bir kısmını yiyebilir.

Dış ortam tehdidi

Eğer anne kendini ve birkaç yavrusunu tehlikede hissederse kurtarabildiğim kadarını kurtarayım mantığı ile birkaç yavrusunu terk edebilir ve diğer yavrularına bakım verebilir.

İlk doğum

Önemli bir diğer faktör ise anne kedinin acemi olmasıdır. İlk doğumdan sonra bazı anne kediler tecrübesizlik nedeniyle yavrusunu terk edebilir.

Stres

Anlık yaşanan stres ya da doğum süresince görülen stres doğumdan sonraki ilk birkaç saatte yavru kediler terk edilebilir.

Doğum sonrası hastalık

Aynı zamanda doğum sonrasındaki enfeksiyon, grip vb. hastalıklar anne kedinin kendine odaklanmasına ve yavrularını terk etmesine neden olabilir.

Anne kedinin erken yaşta hamile kalması

Eğer anne kedi erken yaşta hamile kalırsa doğum sonrasında yavrular çok hassas doğabilir. Bu nedenle de yavrusunu terk edebilir.

Cins Kedi Yavrusunu Neden Reddeder?

Normal şartlarda cins kedilerin yavrularını terk etmesi beklenmemektedir. Ancak bazı ev kedilerinde anne kedinin yavrusunu terk etmesi ile karşılaşabiliyoruz. Peki cins anne kedi yavrusunu neden istemez? İşte detaylar…

Cins kediler evde beslendiklerinde en iyi bakımı alırlar. Bu nedenle de  doğum sırası ve doğum sonrası süreçte komplikasyon oranı büyük ölçüde azalır.

Eğer evcil kediniz yavrusunu terk ediyorsa bunun en önemli sebebi insanların yavruya temas etmesidir. Bu şekilde yavruya koku geçtiğinde anne kedi yavrusuna yabancılaşabilir. Bu nedenle de yavru kediyi terk edebilir.

Normal Şartlarda Anne Kedi Yavrusunu Ne Zaman Bırakır?

Öngörülen süre evcil kedilerde ve sokak hayvanlarda 3 aydır. Anne kedi yavrusunu 3 ay boyunca düzenli olarak besler ve dış dünyaya hazırlar. Bu süre bazı türlerde 4 aya kadar uzayabilir. 3 -4 aylık yavru kediler beklenen boyuta ulaşır ve kendi başlarına yaşayacak duruma gelirler.

Normal Şartlarda Anne Kedi Yavrusunu Ne Zaman Bırakır

Normal Şartlarda Anne Kedi Yavrusunu Ne Zaman Bırakır

Annesi Tarafından Terk Edilen Kedinin Beslenmesi

Anne kedi tarafından terk edilen bir yavru bulduysanız öncelikle onu bir veteriner hekime götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz kedinizi inceledikten sonra iyi sterilize edilmiş süt ve yavru kedi mamaları ile kedinizi besleyebilirsiniz. Kedinizi büyütürken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kedinizin hastalanmamasıdır. Süt ve mama vererek süreci ilerletebilirsiniz.

Sokak Kedi Yavrusunu Ne Zaman Terk Eder?

Bu süre sokak kedilerinde çok fazla değişkenlik göstermiyor aslında. Olumsuz bir durum olmadığı sürece ortalama 4 aylık bakımdan itibaren anne kedi yavrusunu bırakır. 4 aylık olan kediler dış dünyada kendi başlarına yaşayabilecek duruma gelirler.

Anne Kedi Yeni Doğan Yavrusunu Neden Bırakır?

Anne kedinin yeni doğan yavrusunu bırakmasının en önemli sebepleri şunlardır;

 • İnsan kokusunun kediye geçmesi
 • Bir batında çok sayıda yavru doğması
 • Kedi yavrusunun hastalıklı doğması
 • Sakat kedi doğumu
 • Anne kedinin stresli olması
 • Yetersiz beslenme
Anne Kedi Yeni Doğan Yavrusunu Neden Bırakır

Anne Kedi Yeni Doğan Yavrusunu Neden Bırakır

Kedi Yavrusuna İnsan Dokunursa Ne Olur?

Kedi yavrusuna bir insan dokunursa eldeki koku yavru kediye geçer. Anne kedi yavrusunu kokladığında eski kokuyu alamazsa onun başka bir kedinin olduğunu düşünebilir ve tehdit olarak algılayabilir. Bu da annenin yavrusunu terk etmesine ve hatta saldırmasına neden olabilir.

Kedi Yavrusuna İnsan Dokunursa Ne Olur

Kedi Yavrusuna İnsan Dokunursa Ne Olur

Yavru Kediye İnsan Kokusu Sinerse Annesi Onu Bırakır Mı?

Maalesef evet… Çünkü anne kediler bu durum neticesinde yavru kediyi başka bir dişi tarafından doğurulmuş sanabilir. Bu nedenle de onu bırakır ve hatta saldırabilir.

Anne Kedi Yavrusunu Dövüyorsa Ne Yapılmalı?

Bu durumda yavruyu annesinden ayırmanız en iyi seçim olacaktır. Yavru kediler çok hassas olduğu için anne kedinin saldırısı sonrasında ciddi şekilde hasar alabilir ve hatta ölebilir.

Ayırdığınız kedi yavrusunu daha sonraki süreçte tekrardan annesine gösterebilirsiniz. Anne kedi saldırmaya devam ederse bir veteriner hekimden destek alarak yavru kediyi besleyebilirsiniz.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Emzirmez

Anne kedinin yavrusunu emzirmemesinin bazı sebepleri olabilir. Bunlar genel olarak şu şekildedir;

 • Annenin süt üretememesi
 • Sağlık sorunları
 • Stres
 • Yavrunun sağlıksız olması

Bu içeriğimizde anne kedi yavrusunu neden istemez sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Kedi bakımı ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız web sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.