Zibrit Tavuğu Fiyatları 2023, Bakımı ve Özellikleri

Sıradaki içerik:

Zibrit Tavuğu Fiyatları 2023, Bakımı ve Özellikleri

e
sv

Beta Balığı Bakımı, Özellikleri ve Fiyatları 2023

Beta Balığı Bakımı

Beta balıkları kökeni Asya'ya dayanan, pirinç tarlalarından çıkarak evlerimize kadar gelen şov balıklarıdır. Oldukça uyumsuz bir tür olan beta balıklarının özellikle erkek üyelerinin tek beslenmesi gerekmektedir. Artemia başta olmak üzere canlı yemler ile beslediğiniz ve su değerlerine dikkat ettiğiniz taktirde uzun süreler boyunca bu balıkları besleyebilirsiniz.

 • Dayanıklılık

  Dayanıklı
 • Bakım Zorluğu

  Kolay Seviyede Zorluk
 • Yaşam Süresi

  6 Yıl
 • Diğer Türlerle Uyum

  Uyumsuz
avatar
Doğan Uludoğan
0 arkadaş - 10 içerik
Takip Et

Beta balığı ya da bilinen diğer adıyla kavgacı siyam balığı (Betta Splendens) Güney Doğu Asya bölgesinden dünyaya yayılan popüler akvaryum balıklarından biridir. Tek yaşamaları ve kavgacı olmaları ile bilinen bu canlılar özellikle erkeklerinin kuyruk ve yüzgeç güzelliği nedeniyle şov akvaryumlarında sıkça tercihe dilmektedir.

Beta Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hepimiz pet shoplara uğradığımızda küçük kavanozlarda ve bazen şanslı olanlarını da fanuslarda gördüğümüz balıklar vardır. Öyle ki bazı akvaryumcular bu durumu abartarak pet bardaklarda bile bu balıkları satış için sergileyebilmekte. Peki, bu durum size de hiç garip geldi mi?

Aslında pet shop ve üretimhanelerde görülen bu durum beta balıkları için oldukça normal. Güney Doğu Asya’da üretimine başlanan bu canlılar ilk başlarda pirinç tarlalarında sığ sularda beslenmeye başlamıştır. İlk başlarda bu kadar renkli olmayan balıklar zaman içerisinde melezleştirilerek yüzlerce farklı renge görünmüştür.

Bu balıklar sığ sularda pirinç tarlaları için amonyak döngüsü oluştururken aynı zamanda bölgedeki sivrisinekleri de tüketerek vatandaşların hastalanmasını da önlemiştir. Aynı zamanda pirinçlerin hasat döneminde sulardan alınarak üreticiler için farklı bir geçim haline gelmiştir.

Zamanla beta balıklarının başka balıklar ile ve özellikle de kendi türleri ile ciddi kavgalar ettiği gözlemlenmiştir. Zaten bunun için de bu balıkların diğer adı kavgacı siyam balığıdır. Özellikle erkek beta balıkları dişi beta balıklarına oranla çok daha fazla kavgacıdır. İki erkek beta balığını aynı ortama koyduğunuzda sonucu ölüm ile bitecek bir kavga başlayacaktır.

Bu balık türünün koruma konusunda kendilerine özgü bir içgüdüsü vardır. Ne kadar büyük bir akvaryuma sahip olursanız olun kendi türlerine karşı saldırgan oldukları için bu balıklar birbirlerini bulacak sonucu ölümle bitene kadar kavga devam edecektir. Bu nedenle erkek betanıza sahip çıkmak istiyorsanız bu balıkları kesinlikle bir araya getirmemelisiniz. Eğer durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamak isterseniz akvaryumunuza bir ayna koyun. Kendi görüntüsünden bile etkilenen erkek betanız cama vurmaya başlayacaktır.

Erkek ve dişi betalar yalnızca çiftleşme amaçlı bir araya koyulmalıdır. Çiftleşme süreci dışında erkek ve dişi betalarınızı kesinlikle bir araya getirmemelisiniz. Ancak dişi beta balıklarınızı aynı akvaryumda besleyebilirsiniz. Betaların çiftleşmesi ile ilgili detayları içeriğin devamında paylaştık.

Bu balıklar ile ilgili diğer detaylar şu şekildedir;

Akvaryum İhtiyacı Bitkili Akvaryum
Beslenme Tipi Etçil & Otçul
Çiftleşme Döngüsü Uygun eş bulduğunda ayda 1
Ortalama Ömür 6 yıl
Akvaryum Minimum Litre İhtiyacı 15 litre
Sürüdeki Minimum Balık Sayısı 1 (Beta balıkları üreme döngüsü dışında karşı cinsle dahi bir araya getirilmemelidir)
İhtiyaç Duyulan pH Seviyesi 6-7.5 (Yumuşak suları severler)
İhtiyaç Duyulan Akvaryum Isısı 22 – 28

Eğer bir beta bakımı serüveni başlatmak istiyorsanız 10 ila 15 litrelik bir akvaryum sizin için yeterli olacaktır. Zaten çok fazla hareketli olmayan bu balıklar büyük akvaryumlarda çok fazla hareket edeceği için sıkça yorulacak ve büyümesi gecikecektir.

Beta Balığı Özellikleri

Beta Balığı Özellikleri

Beta Balığı Özellikleri

Uluslararası balık üreticileri tarafından yapılan araştırmalara göre Beta balıkları süs balıkları arasındaki en dayanıklı türler arasında görülmektedir. Aslında bu bir bakıma da doğrudur. Eğer bakımı konusunda yeterli bilgi ve birikime sahipseniz elinizdeki balıkları 7 – 8 seneye kadar yaşatabilirsiniz.

Bu balıkların ömrünün kısalmasına en önemli faktör çiftleşme sıklığı ve hastalıklardır. Eğer balıklarınızı sık sık çiftleştirirseniz kondisyon problemi nedeniyle kısa süre içerisinde hastalanabilir ve ölebilir.

Betalar sağlıklı canlılar olmasına rağmen akvaryum dengesinin ani değişimine karşı oldukça hassastırlar. Eğer beta balığının bulunduğu akvaryumda suyun tamamını birden değiştirirseniz akvaryumdaki nitrat dengesi değişecektir.

Betalar labirentli balıklar kategorisinde yer almaktadır. Böyle bir tür olduğundan hava motorları ile akvaryumu desteklemenize gerek yoktur. Akvaryum içerisindeki oksijen azaldığı zaman bu balıklar su yüzeyine çıkarak nefes alacaktır. Zaten doğal yaşam alanlarındaki sular oksijen açısından fakir olduğu için bu hareketleri oldukça normaldir.

Aynı zamanda beta balığı akvaryumunda hava motoru bulundurmamanızı önermemizin başka bir sebebi de bu balıkların çok fazla hareketten hoşlanmamasıdır. Akvaryumda farkla hareketlilik oluştuğu zaman beta balığınız strese girecek ve başta beyaz benek olmak üzere birçok hastalık balığınızı tehdit edecektir. Zaten duymuşsunuzdur bu balıklar fazla su değişimine ve hareketliliğe dayanıksız balıklar olarak bilinir. Peki beta balıklarının bilinen diğer özellikleri nelerdir?

Aşağıda beta balıkları ile ilgili bir tablo oluşturduk. İşte detaylar…

En Az ♥♥♥♥♥ Çok
Popülerlik ♥♥♥♥♥
Diğer Türlerle Uyumu
Çiftleşme Sıklığı ♥♥♥
Bakım Zorluğu ♥♥
Saldırganlık ♥♥♥♥♥
Beslenme Zorluğu

İçeriğimizin devamında beta balıklarının beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken bilgilere de yer verdik. Eğer ben bu balığı hem beslemek hem de üretmek istiyorum diyorsanız altın değerinde bilgiler verdiğimizi hatırlatmak isteriz 🙂

Fiziksel Özellikleri

Beta balıkları fiziksel görüntüsü diğer balıklardan çok farklıdır. Görünüşte herhangi bir farkları yoktur. Diğer fiziksel özellikleri ise şu şekildedir;

Vücut yapısı

Betalar erişkinliklerine ulaştıklarında boyları 6 cm’ye kadar büyür. Eğer betalar artemia ile beslenirse ve büyük tanklarda damızlık boylandırmaya alınırlarsa dev beta olarak da adlandırılan 12 – 15 cm’lik betalar da ortaya çıkabilir.

Erkek beta balıklarının tüyleri tül şeklindedir. Genellikle çok çeşitli renkleri bulunur ve baştan boya doğru değişir. Dişilerde ise daha çok vücudun alt tarafında daha kısa boylarda tüyler bulunur. Dişiler erkeklere göre daha küçüktür ve renkleri daha soluktur.

Renk yapısı

Betalar çok fazla çeşide sahiptir. İçeriğimizde farklı beta balıklarının resimlerini ekledik.

Betalar tıpkı lepistes balıklarında olduğu gibi renklerine göre farklı türlere ayrılmıştır. Bu türler şu şekildedir;

 • Veil Tail Beta
 • Double Tail Beta
 • Halfmoon Beta
 • Delta Tail Beta
 • Rosetail Ve Feathertail Beta
 • Crown Tail Beta
 • Halfmoon Plakat Beta
 • Apaçi Tail Beta
 • Lyre Tail Beta
 • Sword Tail Beta
 • Hearttail Beta
 • Double Tail Halfmoon Beta
 • Dumbo-Big Ear
 • Spade Tail Beta
 • Round Tail Beta
 • Double Tail Crown Tail Beta
 • Double Tail Plakat
 • Double Tail Veil Tail-Dtvt
 • Half Sun
 • Over Halfmoon Plakat
 • Tripletail Beta
 • Cross Tail Beta Balığı
 • Rose Tail Hmpk Beta
 • Crownt Tail Plakat
Beta Balığı Çeşitleri

Beta Balığı Çeşitleri

Büyüklüğü

Bu balıklar akvaryum ortamında damızlık olarak 6 cm’ye kadar büyür. Diğer birçok balık türünde olduğu gibi erkeklerin değiş dişilerin boyutu daha küçüktür.

Beta Balığı bu özellikleri ile ön plana çıkıyor!

Beta balıkları renkleri ile olduğu gibi özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bunları kısaca şu şekilde maddeleyebiliriz;

 • Beta balıkları çok sık çiftleşebilen ve bir çiftleşmede 200’e kadar yavru bırakabilen canlılardır. Ayrıca yumurtaların sağ çıkma oranı da çok yüksektir. Böylelikle üretim amaçlı beslendiklerinde çok iyi verimler elde edilebilmektedir.
 • Akvaryum balıkları içerisindeki en dayanıklı türler arasında gösterilen betalar suyun pH derecesinin uygunluğu, yemleme düzeni, hastalık kontrolü ve diğer önemli hususlara dikkat edildiğinde uzun süre boyunca beslenebilmektedir.
 • Akvaryumlarda hem etçil hem de otçul beslenmelerine rağmen normal şartlarda etçil canlılardır. Doğada sivrisinek larvaları, böcekler ve kurtçuklar ile beslenirler. Eğer balıklarınızın uzun süre boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamasını istiyorsanız bu ortamı taklit etmelisiniz. Bunun için de balıklarınıza artemia ve su piresi

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı

Beta balıklarında cinsiyet ayrımı oldukça kolaydır. Hatta lepisteslerden sonra beta balıklarının cinsiyet ayrımı açısından en kolay türler olduğunu söyleyebiliriz. Cinsiyet ayrımı için de iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz.

İlk yöntem balıkları dışarıdan boyut ve renklerine göre incelemektir. Erkek beta balıkları dişilerin aksine daha renkli ve daha büyüktür. Ayrıca dişilerde tül yapısı daha azdır.

Diğer yöntem ise dişilerdeki üreme organı ve yumurta tüpçüğünün incelenmesidir. Dişi balıklardaki bu yapının incelenmesi daha zordur. İlk yöntemi kullanmanız daha doğru sonuçlar doğuracaktır.

Aşağıda sırasıyla erkek ve dişi beta balıkları görüyorsunuz;

Erkek ve Dişi Beta

Erkek ve Dişi Beta

Beta Balığı Çiftleşmesi ve Yavru Alma

Geldik konunun en ilgi çekici yerine 🙂

Beta balıklarınızın çiftleşmeye uygun bir hale geldiğini düşünüyorsanız öncelikle iki balığı diğerlerinden ayırarak besiye çekmelisiniz. Yaklaşık 5 gün boyunca hem erkeği hem de dişiyi artemia ve granüller şeklinde yemlerle besleyin. Bu esnada akvaryum temizliğine de dikkat etmelisiniz.

İki balık da uygun hale geldikten sonra erkek balığınızın dişiyi görmesi gerekiyor. Erkek betanın olduğu akvaryuma tercihen bir kavanoz ya da cam kutu içerisinde dişiyi yerleştirin. Erkek beta balığı dişiyi gördükten sonra diğer labirentli türlerde olduğu gibi suyun üstüne köpük yapmaya başlar. Bu köpük işlemi 12 ila 24 saat içerisinde tamamlanır. Köpüklerin dağılmaması için kesinlikle hava motoru çalıştırmamalı ve büyük boyutlu akvaryumlar kullanmamalısınız.

Yeterli sayıda köpük oluştuktan sonra dişi betayı erkek betanın yanına bırakmalısınız. Betalar bu andan itibaren birbirine kur yapmaya başlayacaktır.

Erkek betanız dişinin yumurtalarını düşürmek için karnına doğru vuruşlar yapacaktır. Ayrıca kavrama hareketi de yaparak yumurtaları düşürmeye çalışır. Böyle bir durumda karşılaştığınızda kesinlikle balıklarınızı ürkütmemeli ve ayırmamalısınız. Bu vuruş ve kavramalar 4 – 6 saat içerisinde tamamlanır.

Yumurtalar düştükten sonra dişinin üreme ile ilgili herhangi bir ilgisi kalmaz. Bu saatten sonra dişi balığınızı akvaryumdan almanız öneriyoruz. Ancak deneyimli bir dişi ise yumurtaların köpüklere taşınmasına kadar geçecek sürede bir arada kalmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer dişinin kondisyonu çok düştüyse derhal akvaryumdan almanızda fayda var.

Çiftleşmeye hazır balıkların ayrıldığı üretimhane görselleri;

Beta Balığı Bakımı

Beta Balığı Bakımı

Üreticiler genellikle erkek beta balıklarının yumurtayı taşımasını tercih etmektedir. Erkek betalar yumurtayı dölledikten sonra ağzı ile yumurtaları köpüklere yerleştirir. Ardından 24 saat içerisinde yavrular çıkmaya başlar.

Yumurtadan çıkmaya başlayan yavrular önce suyun dibine düşer. Bu esnada erkek beta ağzı ile yavru betaları oradan oraya taşır.

Yavrulardaki yumurta keseleri ilk beslenmeleri için yeterli olacaktır. Ancak ardından serbest yüzüşe başlamaları ile birlikte beslenmeye ihtiyaç duyacaklardır. İşte en zorlu süreç buradan sonra başlıyor.

Serbest yüzüşe geçen beta balıklarınıza artemia vermelisiniz. Web sitemizde artemia ile ilgili birçok içerik bulabilirsiniz. Eğer artemia verme gibi bir şansınız yoksa su piresi, yumurta sarısı ve protein içerikli diğer mikro yemleri de verebilirsiniz.

Yavru balıklarınız yem yemeye başladıktan sonra erkek betanızı ayırabilir ve onu da besiye çekebilirsiniz.

Yavru betalar 1 cm kadar olduktan sonra cinsiyetleri beli olur. Ardından kavgalar da başlayacağı için erkekleri de ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

İşte beta balıklarının üretimi bu şekildeydi. Daha ayrıntılı bir içerikte bu balıkların üretilmesi ile ilgili bütün bilgileri paylaşacağız. Takipte kalın!

Beta Balığı Fiyatları 2023

Beta balığı fiyatları 2023 yılında 80 TL ila 350 TL arasında değişmektedir. Dişiler daha zor bulunduğu için fiyatları biraz daha yüksektir. Ayrıca nadir türleri ve renkleri olan betalar daha fazla fiyata da satışa sunulabilmektedir.

Beta balığı satın almak istiyorsanız bir miktar parayı cebinizden çıkartmanız gerek. Hele bir de nadir türlere sahip olayım diyorsanız 1 çift için 500 ila 1000 TL arasında ödeme yapmaya hazır olun.

Sahibinden Beta Balığı Fiyatları

Sahibinden Beta Balığı Fiyatları

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Peki geldik önemli bir konuya daha. Beta balıklarının akvaryumu nasıl olmalı?

Beta balıkları için şimdiden söyleyelim kesinlikle fanus vb. şeyler kullanmayın. Muhtemelen bu içeriğe fanusta beta balığı beslenir mi sorusunu aratarak gelmişsinizdir. Onun için ilk uyarıyı şimdiden yapalım dedik.

Cama cam akvaryumlar tercihiniz olmalı. Ortalama 15 litrelik bir akvaryum sizin için yeterli olacaktır. Dibine biraz büyük olan taşlar yerleştirebilir ve balığın tırtıklamayacağı Anubias gibi bitkiler dikebilirsiniz. Java Moss gibi bitki türlerini yiyecekleri için koymanızı önermiyoruz. Ayrıca suya salınım yapacak renkli taşları ve plastik ürünleri de koymamanızda fayda var.

Sıkça sorulan başka bir soru da akvaryumda hava motoru bulundurulmalı mı bulundurulmamalı mı konusu. Buna da bir açıklık getirmekte fayda var.

Akvaryuma su motoru koymanıza gerek yoktur. Düzenli olarak akvaryum dip çekimi yaparsanız balığınız için herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkmayacaktır. Bu balıklar akvaryumda yeterli oksijen kalmadığında dışarıdan oksijen alabildiği için yaşamına kolayca devam edebilmektedir.

Beta Balığının Diğer Balık Türleri İle Uyumu

Önemli bir konu daha… Beta balıkları hangi balıklarla yaşar?

Beta balığı kavgası ile ünlü bir balık türü olduğu için başka balık türleri ile beslenmesi kesinlikle önerilmemektedir. Tabii bu erkek beta balıkları için geçerli. Dişi beta balıklarını uygun koşulları sağlamak şartıyla başka balıklarla da birlikte besleyebilirsiniz. İçeriğin devamında konu ile ilgili doğru bilinen yanlışları da paylaştık.

Beraber Bakılması Önerilen Balık Türleri

Beta balığı ile beslenebilen balık türleri şunlardır;

 • Moli
 • Plati
 • Koridor balık türleri (Çöpçü Balığı)
 • Siyah Tetra
 • Rasbora
 • Barbuslar
 • Melek Balıkları
 • Serpae – Mücevher Tetra
 • Lyalius

Beraber Bakılması Önerilmeyen Balık Türleri

Beta balıkları ile beslenmesi önerilmeyen balık türleri ise şunlardır;

 • Diğer Betalar
 • Lepistesler
 • Japon Balıkları
 • Afrika Cikletleri
 • Amerika Cikletleri
 • Tetraodonlar
 • Kiraz Karidesler

Buraya farklı balık türleri de eklenebilir. Eğer beta balığı ömrü uzun olsun sağlıklı bir şekilde besleyeyim diyorsanız başka balıklar ile bu türü bir ara tutmamalısınız. Yani uzun lafın kısası heyecan aramaya gerek yok değil mi 🙂 ?

Beta Balığı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beta balığı bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus balıkları tek tek beslemeniz. Ayrıca beta balığı beyaz benek hastalığı açısından da diğer türlere göre daha nadirdir. Sık sık %30 oranında su değişimi yaparak akvaryum için olağan nitrat seviyesini oluşturmaya çalışmalısınız.

Bunlar haricinde beta balığı bakımında sizi zorlayacak başka bir zorluk bulunmuyor. Ha bir de şu balıkları artık fanusta ve küçük hacimli tanklarda beslemeyi bırakalım artık değil mi? Bu balıklar her ne kadar küçük yaşam alanlarında yaşayabiliyor olsa da hem estetik hem de balığın gelişimi açısından en azından 15 litrelik tanklar kullanalım.

Beta Balığı Beslenmesi

Beta balıkları doğada etçil tipte beslenen canlılardır. Özellikle pirinç tarlalarında su kurtçukları, böcekler, larvalar, pireler ve sivrisinek ile beslenirler.

Evinizde beta balıklarını doğal ortamlarına uygun bir şekilde beslemek istiyorsanız bu beslenme düzenini taklit edebilirsiniz. Bunun için de başta artemia olmak üzere canlı yemler tercih edebilirsiniz.

Tabii ki her zaman protein ağırlıklı beslemek mümkün olmayacaktır. Zaten sık sık protein beslenmesi de balığınızı kabız yapacağı için doğru değildir. Bu nedenle de bitkisel granül yemler kullanarak bu dengeyi oluşturabilirsiniz.

Beta Balıkları bu yemlere bayılıyor!

Beta balıkları herkesin ev ortamında elde edebileceği bazı besinleri tüketmekten zevk duyarlar! İşte bu yemlerden en önemlileri;

 • Artemia
 • Su piresi
 • Sivrisinek larvası
 • Yumurta sarısı
 • Mikro protein yemler

Beta Balığı Ne Kadar Aç Kalır?

Beta balıkları doğada her zaman yemek bulma şansı olmadığından aç kalmaya alışmış canlılardır. Bu balıklar aç karnına 1 haftayı rahatça geçirebilmektedir. Bu süreden sonra balığınız zayıflayacak ve sağlığı olumsuz etkilenmeye başlayacaktır.

Eğer bir süreliğine evden gidecekseniz beta balığı tatil yemi tercih edebilirsiniz. Ya da balığınızı gitmeden önce azar azar sık sık besleyip sonrasında %40’lık su değişimi yaparak da tatile gidebilirsiniz. Eğer yeterince hacim varsa tatil yemi kullanmak daha doğru olacaktır.

Beta Balığı beslemeye başlamadan önce okumanızı önerdiğimiz önemli içerikler

Web sitemizde balık bakımı ve balık fiyatları ile ilgili sayısız içerik bulunuyor. Bu içerikleri zaman içerisinde bu başlık altında toplayacağız. Beklemede kalın!

Beta Balığında En Sık Görülen Hastalıklar

Beta balıklarında en sık görülen hastalıklar genellikle strese bağlı çıkan beyaz benek hastalığı, kuyruk erimesi ve kısması, mantar ve kabızlıktır. Bunların her biri farklı türde hastalıklar oldukları için başlıklar halinde anlatmak istedik;

Beta Balığı Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi

Beyaz benek hastalığı parazit kaynaklı bir hastalıktır. Yeni alınan balıklarla taşınması muhtemeldir. Bu nedenle beta balığı beyaz benek tedavisi ile uğraşmak istemiyorsanız en başında buna dikkat etmelisiniz.

Beyaz benek hastalığı tedavisi için öncelikle balıklarınızı temiz bir ortama alın. Ardından akvaryumda %75 oranında bir su değişimi yapın ve suya kaya tuzu atın. Ayrıca hacimle doğru orantılı olacak şekilde bir miktar da metilen mavisi damlatın. Bu sürede karantinadaki beta balıkları için de düzenli olarak metilen mavisi kullanmayı ihmal etmeyin. Ana akvaryumdaki bu döngüyü 1 hafta boyunca devam ettirdikten sonra balıklarınızı geri salabilirsiniz.

Beta Balığı Kuyruk Erimesi Ve Kısması Tedavisi

Kuyruk erimesi ve kısması birçok sebepten kaynaklanabilir. Balığınızın güçten düşmesi, çok sık çiftleştirilmesi, beslenmede yetersizlik, akvaryumda farklı balıkların bulunması, nitrat döngüsünün bozulması vb. birçok faktör kuyruk erimesine neden olabilir.

Bu balıklarda kuyruk erimesi ve kısması hemen fark edilebildiği için müdahale yapma şansınız bulunuyor. Balığınızı beslerken fark ettiğiniz hata muhtemelen sorunun ana kaynağıdır. Buna yönelik bir çalışma yaparak balığınızı hemen tedavi edebilirsiniz.

Beta Balığı Mantar Hastalığı Tedavisi

Mantar hastalıklarında beyaz benek gibi bulgular ortaya çıkacaktır. Zaten tedavi süreci de beyaz benek hastalığı ile hemen hemen aynıdır. Öncelikle balığınızı karantinaya almalı ve ana akvaryumdaki paraziti uzaklaştırmalısınız. Mantar hastalıklarının çözümü beyaz benek hastalığına göre nispeten daha kolaydır.

Beta Balığı Kabızlık Hastalığı Tedavisi

Çok sık ve protein ağırlıklı beslenen bütün balıklarda kabızlık sorunu yaygındır. Bu balıklar için öncelikle bitkisel beslenmeye dönmenizi ve mümkünse haşlanmış sebze gibi lifli besinler vermenizi öneriyoruz. Kabızlığın tekrar gelişmesini önlemek için de karma bir beslenme düzeni oluşturmanızda fayda var.

Beta Balığı Resimleri

Aşağıda birbirinden güzel beta balığı resimleri görüyorsunuz;

Beta Balığı Resimleri 1

Beta Balığı Resimleri 2

Beta Balığı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Beta Balığı Kaç Yıl Yaşar?

Beta balığı uygun ortam sağlandığında 5 ila 6 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde yaşayabilmektedir. Balığınızın beslenmesine ve yalnız yaşamasına ne kadar dikkat ederseniz balığınız o kadar sağlıklı olacaktır.

Beta Balığı Ne Zaman Çiftleşmeye Başlar?

Beta balıkları ortalama 7 aylık olduklarında çiftleşmeye hazır hale gelirler. Ancak birçok üretici balıkların 1 yaşını geçmelerini önermektedir. Hem güç toplamaları hem de yumurta – sperm verimliliğinin arttırılması için bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor.

Beta Balığı Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Yetişkin ve tecrübeli beta balıkları yılda 3 ila 5 kez çiftleştirilebilir. Bu sıklık arttığında balıklarınızın kondisyonu azalacak, güç kaybedecek ve ölümü yaklaşacaktır. Bu nedenle damızlık balıklarınızı 2 ay aralıklarla çiftleştirmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

Beta Balığı Ne Kadar Büyür?

Beta balıkları akvaryum ortamında en fazla 6 – 7 cm büyür. Dev akvaryumlarda besiye çekildiklerinde ise dev beta balıkları olarak da adlandırılan 12 – 13 cm’lik betalar ortaya çıkabilir. İşte yeterli olgunluğa ulaşmış bir beta balığı;

Beta Balığı Resimleri

Beta Balığı Resimleri

Beta Balığı Ne Yer?

Bu balıklar onlara verdiğiniz her şeyi yiyecektir. Larvalar, artemia, kuru yemler, bitki parçaları ve su piresi başta olmak üzere aklınıza gelecek her şey bu labirent türü tarafından tüketilebilir. Beslenmede çeşitlilik sağlayarak balığınızın bakımını en iyi şekilde sağlayabilirsiniz.

Beta Balığı Bakımı Zor Mudur?

Beta balığı bakımı diğer süs balıklarına oranla biraz daha kolaydır. Hem fazla isteklerinin olmaması hem de daha dayanıklı olmaları nedeniyle sahiplerine çok fazla sorun yaratmazlar. Başlangıç için lepisteslerle birlikte en uygun türdür diyebiliriz.

Beta Balığı Fanusta Yaşar Mı?

Bu soruya cevabız tabii ki de H A Y I R!!! Fanusta bırakın beta gibi balıkları yavru balık bile beslememelisiniz. İçerideki nitrat döngüsünün hemen bozulabilmesinden tutun da bombeli camların balık gözlerine etkilerine kadar birçok sorun balığınızın yavaş yavaş ölüme hazırlanmasına neden olur. Eğer ben bu işi cidden yapmak istiyorum balığımın da hemen ölmesini istemiyorum diyorsanız en azından 15 litrelik bir akvaryum temin etmenizde fayda var.

Beta balığı bakımını şu video ile sonlandırmak istedik;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.