Beta Balığı Bakımı, Özellikleri ve Fiyatları 2023

Sıradaki içerik:

Beta Balığı Bakımı, Özellikleri ve Fiyatları 2023

e
sv

Fil Kulak Lepistes Balığı, Özellikleri ve Fiyatları 2023

Fil Kulak Lepistes Balığı Bakımı

Fil kulak lepistes balığı özel tür sevenlerin en çok tercih ettiği balıklar arasında yer alıyor. Oldukça karmaşık bir melezleme sonrasında ortaya çıkan bu tür farklı renk kombinasyonları ile akvaryumları büyülüyor. Bir o kadar da hassas olan fil kulak lepisteslerin bakımlarına çok fazla özen gösterilmesi gerekiyor.

 • Dayanıklılık

  Hassas
 • Bakım Zorluğu

  Kolay Seviyede Zorluk
 • Yaşam Süresi

  2 - 3 Yıl
 • Diğer Türlerle Uyum

  Uyumlu
avatar
Doğan Uludoğan
0 arkadaş - 10 içerik
Takip Et

İnternette fil kulak lepistes balığı türü ile ilgili birçok yanlış bilginin bulunduğunu fark ettik. Bu nedenle de özellikle balık bakımı ve balık fiyatları kategorimiz için detaylı bir içerik hazırlamak istedik. İçeriğimizin devamında en çok tercih edilen lepistes türlerinden biri olan fil kulak türü hakkında çok önemli bilgiler paylaştık.

Fil Kulak Lepistes Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fil kulak lepistes balığı lepistes türleri arasındaki en özel ve en popüler balıklardan biridir. Canlı doğuranlar kategorisinde bulunan bu balıklar genellikle tek tür olarak beslenir ve bir sürü halinde şov akvaryumlarında yer alır.

Uluslararası süs balığı kuruluşları tarafından yapılan araştırmalara göre fil kulak lepisteslerin yaklaşık 100 yıl önce Güney Amerika topraklarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Zaten bildiğiniz gibi lepistes balıklarının da ilk çıktığı topraklar buradır.

Bazı melezleme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu türün diğer lepistes balıklarına göre daha hassas olduğu tespit edilmiştir. Fil kulakların su sıcaklığı, ani akvaryum hastalıkları, karşı tür saldırıları ve beyaz benek gibi hastalıklara daha fazla reaksiyon gösterdiği bilinir. Üstelik artemia vb. canlı yemlerle ne kadar beslenirlerse beslensin bu balık türünde maalesef durum bu şekildedir.

Fil kulaklarla ilgili önemli diğer bilgiler şu şekildedir;

Akvaryum İhtiyacı Bitkili Akvaryum
Beslenme Tipi Etçil & Otçul
Çiftleşme Döngüsü Hız kesmeden sürekli çiftleşirler
Ortalama Ömür 2 – 3 yıl
Akvaryum Minimum Litre İhtiyacı 40 litre
Sürüdeki Minimum Balık Sayısı 4 (1 erkek 3 dişi oranına dikkat edilmelidir)
İhtiyaç Duyulan pH Seviyesi 6.5 – 7.8
İhtiyaç Duyulan Akvaryum Isısı 24 – 28 derece

Lepistes balıklarından bildiğiniz gibi fil kulaklar canlı doğuranlardır. 3 aylık olduktan sonra üreme organları gelişen dişi ve erkek fil kulak lepistes balıkları durmak bilmeden çiftleşmeye başlar. Erkek lepisteslerin görünümleri dişilerin dikkatini çekecek şekilde farklı renklere sahip olduğu için dişi fil kulak lepisteslerin çiftleşme sıklığı daha fazla artacaktır.

Fil kulak lepistes akvaryumuna bu konuya dikkat ederek balık eklemenizde fayda var. Birçok kişi 1 erkek lepistese 2 dişi lepistes önerisi yapıyor olsa da bu balıklardaki tabiri caizse libido çok fazla olduğu için 1 erkeğe 3 dişi lepistes en uygun orandır. Erkekler bu sayede daha fazla dişi fil kulak lepistes ile ilgileneceği için dişiler daha az yorulur.

İçeriğimizin geri kalan kısmında fil kulak çiftleşmesi ve akvaryum dizaynı ile ilgili bilgiler vermeye devam ettik.

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri

Fil Kulak Lepistes Balığı Özellikleri

Fil kulak lepistes balıklarının özellikleri normal lepistes balıkları ile aynıdır. Bu özelliklerden en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bir batında 50 ila 100 adet yavru verebilirler
 • Sürekli hamile kalan dişi lepistes 30 günde 1 kere düzenli olarak yavru verirler
 • İyi beslendiklerinde 2 ila 3 yıla kadar yaşayabilirler
 • Moli, velifera, plati, kılıçkuyruk ve endler gibi diğer canlı doğuran ve lepistes türleri ile hiç sorun yaşamadan beslenebilirler
Fil Kulak Lepistes Balığı Özellikleri

Fil Kulak Lepistes Balığı Özellikleri

En Az ♥♥♥♥♥ Çok
Popülerlik ♥♥♥♥
Diğer Türlerle Uyumu ♥♥♥
Çiftleşme Sıklığı ♥♥♥♥♥
Bakım Zorluğu ♥♥
Saldırganlık
Beslenme Zorluğu ♥♥♥

Fiziksel Özellikleri

Fil kulak lepistes balıkları dışarıdan bakıldığında kolayca fark edilebilirler. Fiziksel özellikleri şu şekildedir;

Fil Kulak Lepistes Balığı Çeşitleri

Fil Kulak Lepistes Balığı Çeşitleri

Vücut yapısı

Boy uzunluğu diğer lepistes balıkları ile aynıdır. Bu balıkların baş kısmında iki yana doğru uzayan büyük yüzgeçler vardır. Bu balıkların fil kulak olarak adlandırılmasının sebebi de budur.

Fil kulaklar aynı zamanda kendine has renkleri ile de bilinir. Özellikle erkek fil kulak lepisteslerin kuyrukları siyah ve kırmızı renklerden meydana gelmiştir. Eğer bu kanın bozulmasını istemiyorsanız ve gelecek nesillerin aynı renkte çıkmasını istiyorsanız diğer lepistes türlerinden ayrı bir akvaryuma koyarak beslemeniz gerekiyor.

Renk yapısı

Bu balıkların farklı renk tipleri yoktur. Sadece dişi fil kulaklar erkek fil kulaklardan daha soluk bir renktedir. Lepistes akvaryumuna ne kadar fazla artemia, organik pul yem ve diğer protein besinleri koyarsanız bu balıkların renk çeşitliliği de o kadar artacaktır.

Büyüklüğü

Bu balıklar erişkinliğe ulaştıklarında 5 ila 6 cm’ye kadar ulaşır. Damızlık hale gelen özellikle dişi lepistesler 8 cm’ye kadar uzayabilir. Dişi balıkların boyu erkek balıklardan daha büyüktür.

Bu balıklar küçük türler olduğu için büyük balık akvaryumlarında ciddi hasarlar alabilir. Bu nedenle aynı akvaryuma koymamanızda fayda var. Özellikle yavru fil kula lepistesleri ayrı bir akvaryuma koyarak beslerseniz daha iyi olacaktır. Aksi taktirde başta çöpçü balıklarına ve kılıçkuyruk balıklarına yem olurlar. Doğal ortamı her ne kadar taklit ederseniz edin akvaryumda bir süre sonra küçük balık büyük balıklara yem olacaktır.

Peki fil kulak lepistes balıklarının en önemli özellikleri nelerdir?

Fil Kulak Lepistes Balığı bu özellikleri ile ön plana çıkıyor!

Fil kulak lepistes balıklarının en önemli özellikleri şunlardır;

 • Başlarının iki yanında kulağa benzer uzun yüzgeçler bulunur
 • Melez bir tür olduğu için diğer lepistes balıklarından daha hassastır
 • Özellikle erkek fil kulak lepistesler tam bir çiftleşme makinasıdır ve dişiler yılda 500 ila 800 adet yavru bırakabilir

Fil Kulak Lepistes Balığı Cinsiyet Ayrımı

Fil kulak lepistes cinsiyet ayrımı yaparken normal lepistes cinsiyet ayrımı kurallarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Dişiler erkeklerden farklı olarak anüs bölgelerinde siyah nokta ile gezerler. Ayrıca dişi üreme organı kare biçimindedir. Erkek fil kulak lepistesler ise daha renklidir ve üreme organları sivri biçimdedir.

Aşağıdaki görselde erkek ve dişi fil kulak lepistes balıklarına örnek verdik. Bu resmi referans alarak da lepistes dişi erkek ayrımı yapabilirsiniz;

Erkek ve Dişi Fil Kulak Lepistes Balığı

Erkek ve Dişi Fil Kulak Lepistes Balığı

Fil Kulak Lepistes Balığı Fiyatları 2023

Fil kulak lepistes balığı fiyatları 2023 yılında adet olarak 50 TL’den başlamaktadır. Dişi fil kulak balık fiyatları ise 60 TL civarındadır.

Bu balıklar özel tür oldukları için satış fiyatları yüksektir. Eğer çok fazla ücretler ödemek istemiyorsanız 2 erkek 5 dişilik bir sürü oluşturursanız kısa süre içerisinde onlarca lepistes balığınız olacaktır.

Sahibinden Fil Kulak Lepistes Balığı Fiyatları

Sahibinden Fil Kulak Lepistes Balığı Fiyatları

Fil Kulak Lepistes Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Bu konuya ayrı bir önem vermenizi istiyoruz. Çünkü bu balıkların uzun ömürlü olmaları için akvaryum dizaynına dikkat edilmelidir.

Fil kulak lepistes balıkları için en az 50 litrelik bir akvaryum hazırlamanız gerekiyor. Bu akvaryumu da çeşitli canlı bitkiler ile donatmalısınız. Bu şekilde hem lepistes balıklarının doğal ortamını oluşturabilir hem yeni doğmuş yavrular için doğal saklanma ortamları oluşturabilir hem de akvaryumdaki azot dengesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte şık bir akvaryum görüntüsü de ortaya çıkacaktır. Üstelik bu akvaryumu hazırlarken balıklara verdiğinizden daha az bir ödeme yapmanız yeterli olacaktır.

Fil Kulak Lepistes Balığının Diğer Balık Türleri İle Uyumu

Fil kulak lepistesleri başka hiçbir balık türü ile beslememenizi öneriyoruz. Buna diğer lepistesler de dahil.

Eğer farklı türler ile bu balıkları beslerseniz akvaryumda kavgalar çıkabilir. Farklı lepistes türleri ile beslendiği durumlarda da kanda bozulma olacağı için gelecek nesillerin saflık derecesi bozulur.

Ancak illa fil kulak lepistesler ile farklı balık türleri de beslemek istiyorsanız şu listelere göz atabilirsiniz;

Beraber Bakılması Önerilen Balık Türleri

Fil kulak lepistes ile yaşayabilen balık türleri şunlardır;

 • Plati balığı
 • Kılıçkuyruk balığı
 • Harlequin rasbora balığı
 • Kardinal tetra balığı
 • Kuhli balığı
 • Nerite salyangozu
 • Elma salyangozu
 • Neon tetra balığı
 • Zebra danio
 • Transgenetik zebra
 • Endler balığı
 • Moli balığı
 • Gurami balığı
 • Çöpçü balığı
 • Karides türleri
 • Diğer lepistes türleri

Beraber Bakılması Önerilmeyen Balık Türleri

Bu balık türlerini fil kulak lepisteslerin olduğu akvaryuma kesinlikle koymamalısınız;

 • Monster balıkları
 • Discus
 • Ciklet balıkları
 • Beta balığı
 • Japon balıkları
 • Yukarıdaki listede olmayan diğer balık türleri

Fil Kulak Lepistes Balığı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fil kulak lepistes bakımında dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar bulunuyor. Bunlar hakkında bilgi vermeden içeriğimizi sonlandırmak istemedik. Bu bilgileri kısaca şu şekilde verebiliriz;

Bu lepisteslerin bakımında en çok akvaryum ısısına dikkat etmelisiniz. Eğer akvaryum ısısı stabil değilse ve 24 derecenin altındaysa mutlaka uygun büyüklükte bir ısıtıcı temin etmelisiniz. Isıtıcının akvaryumda 24 derece ila 28 derece aralığında çalışması uygun olacaktır. Çiftleşme sürecinde bu ısıyı 27 derecede sabit tutmalısınız. Diğer dönemlerde de ani dalgalanmaların olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer husus ise akvaryumdaki su dengesinin korunmasıdır. Bunun için bir dış filtre temin etmenizde fayda var. Aynı zamanda su değişimi yaparken de mevcut suyun en fazla %30’luk kısmını değiştirmelisiniz. Çok fazla su değişimi yapıldığında akvaryumdaki bakteri ve azot dengesi aniden değişecek bu nedenle de beyaz benek hastalığı ortaya çıkacaktır.

Bu balıkların bakımında dikkat etmeniz gereken diğer hususlar normal lepistes bakımı ile aynıdır. Bu tür oldukça hassas olduğu için mümkün olduğunca iyi bir bakım süreci yönetilmelidir.

Fil Kulak Lepistes Balığı Ne Yer?

Fil kulak lepistes balığı bitkisel ve etçil olarak beslenebilmektedir. Karma beslenme düzeni oluşturursanız hem büyümede hem renk çeşitliliğinde hem de uzun ömürlü olmasında fayda sağlamış olursunuz.

Beslenme sürecinde bitkisel pul ve granül yemlere ek olarak belirli aralıklarla artemia vermenizde fayda var. Eğer artemia çıkarma şansınız yoksa su piresi ve sivrisinek larvası üretebilir ya da kan kurdu temin edebilirsiniz.

Fil Kulak Lepistes Balıkları bu yemlere bayılıyor!

Lepistes balıkları doğal ortamlarında etçil beslenirler. Bu nedenle günlük olmasa da haftada 2 kere artemia vermenizde fayda var. Tabii artemia çıkarmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz ve fiyatlar da malum. Bu nedenle yumurta sarısı ve sivrisinek larvası vermeyi de tercih edebilirsiniz.

Fil Kulak Lepistes Balığı Ne Kadar Aç Kalır?

Bu balıklar büyük balıklar kadar fazla aç kalamazlar. En fazla 4 günlük açlığa dayanırlar. Bu süre uzadıkça balık zayıflayacak ve hastalığa yakalanma ihtimali artacaktır.

Fil Kulak Lepistes Balığı beslemeye başlamadan önce okumanızı önerdiğimiz önemli içerikler

Lepistes başta olmak üzere web sitemizde bütün balık türleri ile ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. İçerikler yakın zaman içerisinde bu başlığın altında toplanacak. Beklemede kalın!

Fil Kulak Lepistes Balığında En Sık Görülen Hastalıklar

Fil kulak lepistes balıkları için en çok tehlike arz eden hastalıklar iç parazit, beyaz benek ve kuyruk erimesidir. Bunlar genellikle enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalıkların tedavisinde metilen mavisi ve karantina uygulaması yapabilirsiniz.

Lepistes hastalıklarında tedavi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için balık bakımı kategorimize göz atabilirsiniz.

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri

İşte fil kulak lepistes balıklarına en güzel örnekler;

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri 1

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri 1

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri 2

Fil Kulak Lepistes Balığı Resimleri 2

Fil Kulak Lepistes Balığı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fil Kulak Lepistes Balığı Kaç Yıl Yaşar?

Fil kulak lepistes balıkları doğru bir akvaryumda beslendiğinde ve hastalıklara karşı korunduklarında 2 ila 3 yıl boyunca yaşarlar. Ömürleri yerli ve diğer ithal lepisteslerle hemen hemen aynıdır.

Fil Kulak Lepistes Balığı Ne Zaman Çiftleşmeye Başlar?

Bu türler 4 aylık olduklarında erişkinliğe ulaşırlar. Bu büyüklükteki erkek ve dişi lepistesler sperm ve yumurta üretimine başlar.

Fil Kulak Lepistes Balığı Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Bu balıklar yılın hemen her günü çiftleşirler. Ancak doğum ayda 1 gerçekleşir. Damızlık fil kulak lepistesler yılda 10’a yakın kez yavru verirler.

Fil Kulak Lepistes Balığı Ne Kadar Büyür?

Bu balıklar akvaryum ortamında en fazla 6 cm’ye kadar büyürler. Büyük tanklarda bu boy 9 cm’ye kadar çıkabilir.

Fil Kulak Lepistes Balığı Ne Yer?

Fil kulak lepistes balıkları protein ve bitki ağırlıklı bütün yemleri yerler. Özellikle artemia ve su piresine bayılırlar. Karma beslenem düzeni ile balıklarınızın daha sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Fil Kulak Lepistes Balığı Bakımı Zor Mudur?

Bu türlerde balık bakımı aslında çok zor değildir. Hassas olduklarını bilerek hareket ederseniz balıklarınızı uzun süre boyunca yaşatabilirsiniz. Karma beslenme, akvaryum dizaynı, su koşulları ve tür kontrolü yaparsanız bu tür oldukça uzun yıllar beslenebilmektedir.

Fil Kulak Lepistes Balığı Fanusta Yaşar Mı?

Kesinlikle hayır. Şu soruya bir son verelim artık değil mi? Bu balıkları en az 50 litrelik tanklarda beslemenizde fayda var.

Fil Kulak Lepistes Balığı Yavrusunu Yer Mi?

Eğer bu balıklar yeterince beslenmediyse doğum esnasında yavrularını yiyebilir. Yavruluk kullanarak ya da doğum tankını bitkilendirerek yavru kaybını en aza indirebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.