Yetişkin Sevda Papağanı Yılda Kaç Kez Yumurtlar Biliyor Musunuz?

Sıradaki içerik:

Yetişkin Sevda Papağanı Yılda Kaç Kez Yumurtlar Biliyor Musunuz?

e
sv

İspanyol Timbrado Kanaryası Bakımı, Özellikleri ve Fiyatları 2023

İspanyol Timbrado Kanaryası Bakımı

İspanyol Timbrado kanaryaları çoklu sürü halinde beslenmelidir. Büyük kafesler bu kanarya türleri için en uygun kafeslerdir. Genellikle 3 erkek 5 dişi olacak şekilde beslenmeleri önerilir. Dayanıklı türler arasında yer alan İspanyol Timbrado kanaryası daha çok güzel ötüşleri için beslenmektedir.

 • Dayanıklılık

  Dayanıklı
 • Bakım Zorluğu

  Kolay Seviyede Zorluk
 • Yaşam Süresi

  8 Yıl
 • Diğer Türlerle Uyum

  Uyumlu
avatar
Doğan Uludoğan
0 arkadaş - 10 içerik
Takip Et

İspanyol Timbrado kanaryası çoklu kanarya kafeslerinde beslenen bir kuş türüdür. Genellikle sarı beyaz alaca ve tarçın renkleri de mevcuttur. İçeriğimizin devamında bu kanarya türleri ile ilgili detaylı bilgilere yer verdik. Gelin birlikte bu sevimli 🙂 kanarya türünü yakından tanıyalım .

İspanyol Timbrado Kanaryası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İspanyol Timbrado kanaryası Türkiye’de en çok beslenen kanarya türleri arasında yer almaktadır. Soğuk havalara karşı dayanıksız olmasına rağmen sıcaklığın yeterince ılık olduğu ülkemizde kolaylıkla beslenebilmektedir. Kuşa ait en önemli bilgiler şu tablodaki gibidir;

Menşei İspanya
Genel Beslenme Amacı Çoklu kafeslerde genellikle sesi için beslenir
Çiftleşme Döngüsü 3 ayda bir kendi eşleri ile çiftleşir
Ortalama Ömür 8 yıl

İspanyol Timbrado kanaryası genellikle kendi türleri ile beslenmesi önerilse de farklı türlerle de herhangi bir sorun yaşanması beklenmemektedir. Bununda nedeni bu kanaryaların renklerinden çok ötüşleri için üretilmiş olmalarıdır. Aynı türlerden oluşan kafeslerde sadece Timbrado kanarya sesi geleceği için keyifli bir ortam sağlar. Sevimli güzel işlenmiş şarkıları ve güzel farklı renkleri ile tam bir kuş cenneti sağlayacaktır.

Yazımızın başında her ne kadar dayanıksız bir tür olarak tanıtsak da aslında diğer kuş türlerine göre çok daha dayanıklıdır. Çünkü genetik olarak yabani kanaryalara en yakın olmasına karşın evcil bir kanarya olduğu söylenmektedir. Yabani kanaryalardan aldıkları genlerle birlikte birçok ortamda uyum ile beslenebilmektedir. Sıcaklıklar 22 derecenin altına düşmediği sürelerce dış ortama çıkarılmadığı sürece çok sık rahatsızlanmazlar. Bu dayanıklılığın arkasında 1900’lerde kanarya adalarından İspanya’ya dağılan ve 1950 yıllarında örgütlenmiş üretici kuruluşu yer almaktadır.

İspanyol Timbrado Kanaryası Özellikleri

İspanyol Timbrado Kanaryası Özellikleri

İspanyol Timbrado kanaryalarının kafesleri yani kapalı alanları mümkün olduğunca büyük olmalı ve haftada en az bir kere temizlenmelidir. Bu kuşlarınızın daha iyi bir ortamda sağlıklı bir şekilde büyümeleri için gereklidir.

Bu kanarya türünün ötüşünü merak ediyorsanız şu videoya göz atabilirsiniz;

İspanyol Timbrado Kanaryası Irk Geçmişi

İspanyol Timbrado kanaryası İspanya menşeili bir kuş çeşididir. Zaten bu kuşu satın alırken Timbrado kanarya satanlar size ilgili bilgileri verecektir.

Bu kuşların ilk önce İspanya’da ehlileştirildiği ve daha sonra önce Avrupa’ya sonra Çin’e ve en son da tüm dünya ülkelerine yayıldığı düşünülmektedir. Ülkemizde kuş besleyiciliği popüler olduğu için ilk besleyicilerin Türkiye’de olduğu düşünülmektedir.

İspanyol Timbrado Kanaryası Yavrusu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Timbrado kanaryaları yaklaşık 2 yaşına geldiğinde çiftleşme erişkinliğine gelirler. Bundan sonraki süreçte dilerseniz kuşunuzu eşleştirerek düzenli olarak yavru almaya başlarsınız.

Diğer kanaryalarda da olduğu gibi kuluçka sonrasında iyi bir yavru bakımı söz konusudur. Genellikle hafif gri karışık yeşilimsi renkli sıkı tüylere sahiptirler. Timbrado kanarya yavruları büyüdükçe türün kendi rengi tam olarak ortaya çıkmaktadır.

İspanyol Timbrado Kanaryası Özellikleri

İspanyol Timbrado kanaryasının genel özellikleri şu şekildedir;

 • Çok fazla öterler aslında genel beslenme amaçları da budur
 • Hastalıklara karşı oldukça dirençlidir
 • Sürü kuşlarıdır en az 6 adet kanaryadan oluşan kafeslerde beslenmelidir
 • Diğer kuşlarla arası iyidir ancak yine de farklı kanarya türleri ile beslenmeli diğer kuş türlerinin yanına konmamalıdır
En Az ♥♥♥♥♥ Çok
Yumurta Verimi ♥♥♥♥♥
Diğer Türlerle Uyumu ♥♥♥♥♥
Çiftleşme Sıklığı ♥♥♥♥♥
Bakım Zorluğu ♥♥♥♥♥
Gürültücülük ♥♥♥♥♥
Beslenme Zorluğu ♥♥♥♥♥
İspanyol Timbrado Kanaryası Ötüşü

İspanyol Timbrado Kanaryası Ötüşü

Fiziksel Özellikleri

Fiziksel görünümü tipik kanaryadır. Sadece renkleri birbirinden farklıdır. Fiziksel özellikleri genel olarak şöyledir;

Vücut yapısı

Küçük boyutludur. Aklınıza serçe görüntüsünü bir getirin. Hah! İspanyol Timbrado kanaryaları da bu boylardadır.

Renk yapısı

Genellikle sarı üzerine siyah çizgili bir yapısı vardır. Bazıları griye çalan renklerde bulunabilir.

Tüy yapısı

Tüyleri çok fazla kalın değildir. Uçmaya özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle soğuğa çok fazla temas ettirilmemelidir.

Büyüklüğü

Dişiler erkeklere oranla daha büyüktür. Yavrular kısa süre içerisinde uygun boylara ulaşır.

İspanyol Timbrado Kanaryası bu özellikleri ile ön plana çıkıyor!

İspanyol Timbrado kanaryalarının en belirgin özellikleri ötüşleridir. Bu kuşlar günün 16 saati boyunca hiç susmadan ötebilirler. Bu nedenle besleyecek kuşunuzu iyi seçmelisiniz. Eğer ses sizi rahatsız edecekse başka bir oda seçebilir ya da farklı bir kuş türüne yönelebilirsiniz. Muhabbet kuşu ve papağan bu noktada tercihleriniz arasında olabilir.

Sahibinden Satılık İspanyol Timbrado Kanaryası Fiyatları 2023

İspanyol Timbrado kanaryası fiyatları 2023 yılında 200 TL’den başlayıp 350 TL’ye kadar çıkmaktadır. Uygun minimal bir İspanyol Timbrado kanaryası kafesi oluşturmak için 8 kuşa ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle de minimum 1600 TL ödeme yapmanız gerekecektir. İspanyol Timbrado kanaryası satanlar ile iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İspanyol Timbrado Kanaryası Fiyatları

İspanyol Timbrado Kanaryası Fiyatları

İspanyol Timbrado Kanaryasının Diğer Kuş Türleri İle Uyumu

İspanyol Timbrado kanaryaları diğer birçok kuş türü ile beslenebilmektedir. İşte uyumlu ve uyumsuz kuş türleri;

Beraber Bakılması Önerilen Kuş Türleri

 • Norwich kanaryası
 • Gloster kanarya
 • Yorkshire kanaryası
 • Taklacı kanarya
 • Muhabbet kuşu

Beraber Bakılması Önerilmeyen Kuş Türleri

 • Güvercin
 • Papağan
 • Yırtıcı kuşlar
 • Kumru

İspanyol Timbrado Kanaryası Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu kanarya türleri özel bakım gerektiren kuş türlerindendir. İçeriğimizin devamında konu ile ilgili bütün soruları cevapladık.

İspanyol Timbrado Kanaryası Sahibinden

İspanyol Timbrado Kanaryası Sahibinden

İspanyol Timbrado Kanaryası Beslenmesi

İspanyol Timbrado kanaryaları temel tohumlarla büyümelerini sağlayabilir. Özel bir beslenme tipi yoktur. Karma tohum yemleri yemliğine koyarak beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

İspanyol Timbrado kanaryaları bu yemlere bayılıyor!

İspanyol Timbrado kanaryaları için petshop ve yemcilerde bulunan tohum yemlerini kullanabilirsiniz. Tohumların küçük boyutlu olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kuşlarda tohumu ayıracak gaga yapısı yoktur.

İspanyol Timbrado Kanaryası beslemeye başlamadan önce okumanızı önerdiğimiz önemli içerikler

Web sitemizde kısa bir gezintiye çıkarak kanaryalarla ilgili bakım içeriklerine ulaşabilirsiniz.

İspanyol Timbrado Kanaryasında En Sık Görülen Hastalıklar

İspanyol Timbrado kanaryaları genellikle ishal ve iç parazit sorunu ile karşı karşıyadır. Bu sağlık sorunları neticesinde kuşlarınızda ciddi sıvı kaybı ve elektrolit eksikliği olacaktır. Bu nedenle de hızlı antibiyotik tedavisi başlatmalısınız.

Bu kuşlar aynı zamanda fazla beslenme durumunda obezite ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Kuşların uçuşları ağırlaşmaya başladığında bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. O zaman kuşlarınız için sıkı bir diyet programı başlatmanız gerekecek J

İspanyol Timbrado Kanaryası Resimleri

İşte satıcıların paylaştığı bazı İspanyol Timbrado kanaryası resimleri;

İspanyol Timbrado Kanaryası İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İspanyol Timbrado Kanaryası Kaç Yıl Yaşar?

İspanyol Timbrado kanaryalarının ortalama yaşam ömrü 8 yıldır. Beslenme ve sağlık durumlarına göre yaşam süreleri 5 ila 13 yıl arasında değişebilir.

İspanyol Timbrado Kanaryası Ne Zaman Çiftleşmeye Başlar?

İspanyol Timbrado kanaryaları 1 yaşını geçtikten sonra çiftleşmeye başlayabilir. Ancak öncesinde damızlığa çekilmesi önerilir. Bu da 2 – 3 yılı bulabilmektedir. Çiftleşme öncesinde şu sesi kuşunuza dinletebilirsiniz;

İspanyol Timbrado Kanaryası Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Erişkinliğe ulaşan Timbrado kanaryaları yılda 3 ila 4 kez çiftleşebilir. Ancak kuşlarınızın sağlığı için yılda 3’ün üzerine çıkılmaması önerilir. Bunun için de çiftleşme sonrasında ana kuşları babadan ayırabilirsiniz.

İspanyol Timbrado Kanaryası Ne Kadar Büyür?

İspanyol Timbrado kanaryaları serçelerin biraz daha fazla boyutuna kadar ulaşabilir. Fazla büyütülmemeleri obezite açısından önemlidir.

İspanyol Timbrado Kanaryası Çok Ses Çıkarır Mı?

Tabii ki de evet. Bu kuşlar zaten sesleri için beslenmektedir. Eğer kuş sesine karşı tahammülünüz çok yoksa başka türlere yönelmeniz gerekecektir.

İspanyol Timbrado Kanaryası Ne Yer?

İspanyol Timbrado kanaryaları tohum yemlere karşı ilgi duyar. Petshoplardan bulacağınız yemler yeterli olacaktır.

İspanyol Timbrado Kanaryası Bakımı Zor Mudur?

İspanyol Timbrado kanaryalarının bakımı kolaydır. Haftalık kafes bakımı, düzenli beslenme ve hastalık tedavileri ile bu kanaryaları uzun süre boyunca besleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.